Vaido Arbutavičiaus titulinė nuotrauka

Vaidas Arbutavičius

Posted

Apie bitininką

Dar būdamas mažas vaikas pastebėjau potraukį bitėms. Pas močiute kaime stovėjo du aviliai, tai įdomiausias užsiėmimas būdavo stebėti bičių darbą. Be baimės, visai prie pat avilių, tupėdavau ir žiūrėdavau, kaip bitelės dirba, skuba, lekia. Paaugėjęs ėmiau dar labiau domėtis bitėmis ir nusprendžiau rimtai išmokti šio įdomaus bitininkystės amato. Močiutė jau bičių nebeturėjo, tačiau pirmąjį „pradžiamokslį“ davė būtent ji. Daug pasakojo apie bičių ir bitininko darbą, augalus, medų.

Norėdamas dar daugiau sužinoti apie bitininkystę, sumąsčiau pradėti dirbti padėjėju ir tuo pačiu mokytis rimtame bityne. Mane priėmė dirbti bitininkas. Dirbdamas pas bitininką, iš jo gavau dovanų pirmus tris avilius, ir padovanojo pirmąją bičių šeimą. Netrukus pagavau spiečių ir jau turėjau dvi bičių šeimas. Nuo to prasidėjo ir mano bitininkystė. Nekantraudamas eidavau prie savo avilių ir žiūrėdavau, ar dirba darbščiai, ar viskas gerai. Atsimenu ir pirmąjį medų išsuktą iš savo avilių - atrodė pats skaniausias.

Šiuo metu dirbu vienas savame bityne. Laikui bėgant noras bitininkauti vis auga. Ateityje planuoju plėsti bityną, įsigyti naujų avilių, pritaikyti naują įrangą produkcijos ėmimui ir tvarkymui. Nuolat stengiuosi dalyvauti įvairiuose bitininkystės seminaruose, tobulėjimo kursuose, susirinkimuose. Domiuosi bitininkystės naujovėmis ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Studijuodamas Lietuvos sveikatos mokslų universitete (buvusiame KMU) gaunamas žinias stengiausi priartinti ir pritaikyti bičių produktams. Lengvesnis gavimas įvairios medicininės literatūros, mokslinių straipsnių analizavimas ir bendravimas su dėstytojais išplėtė žinias apie bičių produktų savybes, jų pritaikymas sveikatos gerinimo ir profilaktikos srityse. Esu pastebėjęs, kad mūsų visuomenėje žinios apie bičių produktus gana ribotos, ir netgi galėčiau teigti, kad pasenusios. Žmonės gana mažai žino apie bičių produktų gerąsias savybes, jų pritaikymą sveikatai. Trūksta reklamos, švietimo ir teisingo požiūrio į natūralias gamtos dovanas, kurios visai šalia.

Apie bityną ir bites

Kaip dažniausiai būna bitininkystėje pradžia „jaunajam bitininkui“ duoda atiduotos ar padovanotos bitės. Pirmąją bičių šeimą gavau dovanų iš bitininkystės mokytojo. Netrukus pasigavau dar vieną bičių spiečių ir nuo to pradėjau savo savarankišką bitininkavimą.

Neskubėdamas, besimokydamas iš savo klaidų, bityną plėčiau. Avilius gaudavau įvairiais būdais. Vienus gavau dovanų, kitus pirkau, dar kitus susikonstravau pats. Bičių šeimų skaičių dauginau natūraliais ir dirbtiniais spiečiais, keletą bičių šeimų perėmiau iš seno bitininko, kuris dėl sveikatos pablogėjimo nebegalėjo prižiūrėti šių gyvūnų, o jo artimieji bitininkyste nesidomėjo. Tokiais būdais ir dauginau savo bičių šeimų skaičių. Ateityje planuoju didinti bityne esančių bičių šeimų skaičių.

Bitynas įkurtas Panevėžio rajone. Bites laikau ir prižiūriu trijose vietose. Aplinkui bityną auga šimtamečiai miškai, natūralios pievos, sodai, kultūrinių augalų laukai, liepynas, visai netoli teka upė. Šios apylinkės gali padovanoti pačius geriausius gamtos produktus (medaus, žiedadulkių ir t.t.). Kiekvienais metais stengiuosi keletą avilių nuvežti prie medingųjų augalų (aviečių, grikių, kmynų), kur bitelės surenka įvairesnio, o kartais ir retesnio medaus ir žiedadulkių, kurių skonį labai giria visi paragavę.

Bitynuose gaunami beveik visi „bičių produktai“. Bitės darbščiai prineša įvairių augalų medaus, kurio skonis ir spalva labai plataus spektro. Iš pavasario ir vasaros augalų bitės renka žiedadulkes. Jei žiedadulkių perteklius, tai bitės koriuose padaro visavertę bičių duonelę. Specialiai renku bičių pienelį, kuris savo biologinėmis savybėmis labai vertinamas įvairių ligų profilaktikai ir gydymui, imunitetui ir organizmui stiprinti. Pikis (propolis) renkamas rudens pradžioje, o kartais ir atšalus orams, kai bityne sumažėja darbų. Vaškas lydomas žiemą. Reikalui esant yra galimybė rinkti ir bičių nuodus, kurie turi labai stiprų poveikį ypač sąnarių, reumato ir kitoms ligoms gydyti. Bičių nuodai renkami tik pagal individualius užsakymus. O paprasčiausias būdas gauti bičių nuodų, leisti bitei įgelti.

Bitininkystė - tai gyvenimo būdas, bendravimas su gamta ir jos kūriniais. Kiekviena diena praleista bityne atneša daug įvairių įspūdžių, naujų potyrių ir suteikia atgaivą kūnui ir sielai. Bičių avilio kvapas nuteikia labai optimistiškai, o bičių produktų vartojimas ne tik paįvairina maisto davinį, tačiau ir suteikia didelį energijos antplūdį, jėgų, sustiprina imunitetą ir padeda apsisaugoti nuo daugelio ligų.

Kontaktai

Adresas      Panevėžio sav., Panevėžys, Panevėžio r.
Telefonas    +370 674 84149
El. paštas   vaidobitynas@gmail.com

Tinklavietė:
vaidobitynas.lt